Propozycje dla aktywnych

Na terenie naszego Ośrodka znajdują się dwa boiska do gier zespołowych. Pierwsze z nich to boisko trawiaste, na którym można przeprowadzać różnego rodzaju gry i zabawy, drugie – to boisko do piłki siatkowej plażowej. To idealne miejsce do aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Zorganizujemy dla Państwa wycieczki połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, spływy kajakowe, przejazdy bryczką po lesie, wycieczki rowerowe lub inne formy aktywności.

W naszej najbliższej okolicy znajdują się leśne trasy spacerowe i rowerowe oraz liczne obiekty sportowo-rekreacyjne, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Poniżej prezentujemy wybrane.

Szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe 
Okoliczne tereny sprzyjają spacerom, nordic walkingowi i jeździe na rowerze. Specjalnie dla tych form wypoczynku opracowano liczne szlaki turystyczno-rowerowe.

Szlaki piesze biegnące przez Smardzewice

Szlak zielony o długości 57 km. Większa część tego szlaku przebiega przez teren Spalskiego Parku Krajobrazowego. Szlak rozpoczyna się w Tomaszowie Mazowieckim, prowadzi przez Smardzewice, a kończy w Luboczy.
Szlak niebieski im. Prezydenta Profesora Ignacego Mościckiego (ok. 21,5 km) – podkreśla walory przyrodnicze Puszczy Nadpilickiej. Swój początek bierze w Spale, prowadzi przez Smardzewice, a kończy się w Tomaszowie Mazowieckim. Szlak biegnie obok rezerwatu żubrów, ścieżki dydaktycznej oraz kościoła i klasztoru p.w. Św. Anny w Smardzewicach.
Szlak żółty zwany szlakiem carskich łowów o długości 30 km. Szlak wiedzie ze Smardzewic do Rzeczycy przez miejsca związane z pobytem i polowaniami cara Aleksandra III.
Szlak czarny – zwany szlakiem cudownych obrazów o długości 35,5 km. Trasa prowadzi dawnymi szlakami pielgrzymkowymi z sanktuarium w Studziennej-Poświętnej, przez Inowłódz do Klasztoru O.O. Franciszkanów w Smardzewicach.
Szlak czerwony – zwany drogą do żubrów o długości 19,5 km. Trasa prowadzi ze Smardzewic do Inowłodza przez Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach i fragmenty starych borów sosnowych.

Mapka przykładowej trasy rowerowej biegnącej przez Smardzewice.

Ścieżka rowerowa im. Zygmunta Goliata. Fot. Archiwum UM Sulejów

Kajaki i rowery wodne – 300 metrów
Pobliska wypożyczalnia oferuje kajaki i rowery wodne, którymi można popływać po wodach Zalewu Sulejowskiego.

Spływy kajakowe
Organizujemy spływy kajakowe indywidualne i zorganizowane na całej długości Pilicy. Jest to propozycja dla grup, które preferują wypoczynek we własnym gronie, według własnego programu i w wybranym przez siebie terminie.

Trasy spływów:
Tomaszów Mazowiecki – Spała – długość trasy 10 km, czas przepłynięcia około 2-2,5 godz.
Tomaszów Mazowiecki – Teofilów – długość trasy 15 km, czas przepłynięcia około 2,5-3 godz.
Tomaszów Mazowiecki – Inowłódz – Zakościele – długość trasy 20 km, czas przepłynięcia około 4-5 godz.
Tomaszów Mazowiecki – Gapinin – długość trasy 35 km – czas przepłynięcia około 7-8 godz.

Żeglarstwo nad Zalewem Sulejowskim – 1 km
Zalew Sulejowski jest atrakcyjnym miejscem do żeglugi. W pobliskim porcie można wypożyczyć łódkę lub jacht i rozkoszować się pływaniem po wodach akwenu.

Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim – 8 km
Pierwszy w Polsce, kryty, wielofunkcyjny obiekt dla miłośników łyżew i łyżwiarstwa. Mogą w nim trenować przedstawiciele czterech dyscyplin olimpijskich: łyżwiarstwa szybkiego i figurowego, short tracka oraz hokeja. Na amatorów łyżew czeka lodowisko i najdłuższa w kraju ślizgawka.

Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. Arena Lodowa

Bowling w Tomaszowie Mazowieckim – 8 km
Bowling to najpopularniejsza odmiana gry w kręgle. Została stworzona w oparciu o kręgle klasyczne. W odmianie tej występuje dziesięć pinów ustawionych w trójkąt. Gracz ma za zadanie strącić je w jak najmniejszej liczbie rzutów.

Klub bowlingowy w Tomaszowie Mazowieckim Fot. NAVI. Bowling Club  Klub bowlingowy w Tomaszowie Mazowieckim Fot. NAVI. Bowling Club

Park linowy w Tomaszowie Mazowieckim – 8 km
Park linowy składa się z rozpiętych na różnych wysokościach (nawet do kilkunastu metrów nad ziemią) lin, drabinek, mostków, platform, itp. Pomiędzy poszczególnymi elementami parku urządzane są trasy przejść o różnym stopniu trudności, pozwalającym na dobranie ich stosownie do kondycji i umiejętności osób korzystających z tej formy rekreacji.

Park linowy nad Pilicą Fot. parklinowynadpilica.pl  Park linowy nad Pilicą Fot. parklinowynadpilica.pl

Park Adrenalina w Spale 17 km
Jedno miejsce – kilka emocjonujących atrakcji, spośród których każdy na pewno coś wybierze dla siebie: park linowy, żyroskop, paintball i wiele innych! Park linowy ADRENALINA oferuje przeszkody o łącznej długości ponad 280 m, rozwieszone na wysokości od 4 do 10 m.

Basen i inne atrakcje Centralnego Ośrodka Sportu w Spale – 17 km
W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale dostępny jest basen sportowy o długości 25 m. Ponadto w obiekcie znajdują się:

  • największa w Polsce hala lekkoatletyczna z okólną bieżnia o długości 200 m z nawierzchnią tartanową, bieżnią prostą 60 m,
  • rozbiegami do skoku w dal i o tyczce, wydzielonym sektorem rzutów oraz aneksami siłowymi,
  • hala sportowa wielofunkcyjna, a w niej: hala do gier zespołowych, strzelnica pneumatyczna, sala szermierki oraz siłownia do podnoszenia ciężarów,
  • pięć kortów tenisowych,
  • trzy boiska do piłki siatkowej plażowej,
  • stadion treningowy z bieżnią okólną 400 m,
  • stadiony lekkoatletyczny z bieżnią okólną 400 m o nawierzchni tartanowej z pełnym wyposażeniem posiadającym certyfikat Międzynarodowej Organizacji Lekkoatletycznej IAFF.

Hala lekkoatletyczna. Fot. spala.cos.pl  Plan Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Fot. spala.cos.pl